Haber

Eren Keskin, Olof Palme Ödülü’ne layık görüldü

İnsan hakları aktivisti Eren Keskin’e İsveç Olof Palme Ödülü verildi. Keskin ödülü gıyabında aldı. İnsan hakları aktivisti Eren Keskin, İsveç’in başkenti Stockholm’de bugün düzenlenen törenle, yokluğunda kadın hakları alanında yaptığı çalışmalardan dolayı İsveç Olof Palme Ödülü’nü aldı. Keskin’in yanı sıra Ukrayna’dan insan hakları savunucuları Marta Chumalo ve İran’dan Nergis Mohammadi de ödüllerini aldı. Çarşamba günü Stockholm Konser Salonu’nda düzenlenen törene görüntülü olarak katılan Keskin, ödülü Marta Chumalo’ya bizzat teslim aldı. İran’da cezaevinde bulunan Nergis Mohammadi’nin ödülü eşi Taghi Rahmani’ye takdim edildi.

İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Eren Keskin, yokluğunda aldığı ödülle ilgili DW Türkçe’ye değerlendirmede bulundu: “Olof Palme, dünyada barışı ve silahsızlanmayı savunan önemli bir liderdir. Onun adına ödül düzenlenmesi son derece onur vericidir. Ayrıca Ukrayna’da ve Ukrayna’da bu ödülü almaktan onur duyuyorum. İran’dan savaşa karşı olan diğer iki kadınla paylaşmak da çok değerli.”

Olof Palme Anma Fonu Lideri, eski İsveç Başbakanı Stefan Löfven törende yaptığı konuşmada, “Kadın hakları insan haklarıdır” dedi.

Löfven, insan haklarının savaş, şiddet ve baskıyla tehdit edildiği bir dönemde kadınların özgürlüğü için çaba sarf ettiklerini ve bu sayede başkalarına ilham kaynağı olduklarını belirtti.

100 bin dolar (92 bin euro) değerindeki Olof Palme Ödülü, 1987’den beri veriliyor. Ödül, adını 1986’da suikasta kurban giden İsveç Başbakanı Olof Palme’den alıyor.

Olof Palme Ödülü, Kofi Annan ve Aung San Suu Kyi gibi birçok Nobel Barış Ödülü sahibine de verildi.

Eren Keskin, 2004 yılında Almanya’da Aachen Barış Ödülü’ne layık görüldü. DW.dpa/TY,UK

doganyurtajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu